• O škole

Naša škola bola akreditovaná Ministerstvom školstva SR dňa 1.septembra 1994.  Hlavnou úlohou školy je vyhľadávať, kreatívne vzdelávať, všestranne rozvíjať a podporovať výtvarný talent žiakov od 5 rokov.

Čo je kreatívne vzdelávanie?

Kreatívne vzdelávanie je vzdelávanie v ktorom umenie a kultúrne aktivity smerujú k rozvoju kongitívnych, sociálnych a aemočných schopností. Prospieva k rozvoju zručnosti mladých ľudí v oblasti spolupráce, rozhodovani i kritického myslenia o svete. Podporuje ich v uvažovaní o iných alternatívach života, na ktorom môžu aktívne participovať.

Kreatívne vzdelávanie zahŕňa

• vzdelávanie umením, s využitím možností techník umeleckých odborov a kreatívneho priemyslu

• kreatívne učenie, teda rozvoj kreatívneho myslenia detí, žiakov a mladých ľudí a rozvoj inovatívnych prístupov k učeniu sa s využitím umenia, kultúrnych aktivít a kreatívnych postupov,
              vzdelávanie k umeniu, rozvoj znalostí, zručností a techník, ktoré vedú ku zvládnutiu daného umeleckého odboru.

V životoch ľudí sú obdobia, ktoré odsúvajú umenie a kultúru občas na vedľajšiu koľaj. Na druhej strane práve tieto obdobia vždy ukazujú, že je treba kreatívne reagovať na nečakané problémy, nachádzať nové riešenia, rýchlo sa adaptovať a dokázať myslieť kriticky.

Vzdelávanie umením je jednou z efektívnych ciest, ako pripraviť deti na výzvy dnešného sveta.

Formy štúdia

Prípravné štúdium = ISCED 0

Predprimárne vzdelávanie nultého stupňa, určené pre žiakov navštevujúcich materskú školu

1. Prípravné výtvarné štúdium je vyučovanie detí predškolského veku. Trvá jeden rok. Ukončené je výstavou prác žiakov. Žiaci postupujú do prvej časti prvého stupňa základného štúdia. Charakteristické je spontánnym detským výtvarným prejavom (ktorý je viac príznakom štandardného psychického vývinu dieťaťa ako jeho cieľavedomej tvorivosti alebo talentu), ale aj hravého a nadšeného objavovania možností (techník, materiálov, grafických typov). Je tiež obdobím vytvárania prvých stereotypov, preberania schém a konvencií, na ktoré musí pedagogický program reagovať v zmysle ich aktívneho zaradenia do dynamiky detskej osobnosti – ich podriadenia, spracovávania a prekračovania vlastnou detskou vynaliezavosťou a motivovaným objavovaním iných foriem a možností. Východiskom edukačného procesu sú spontánne detské výtvarné činnosti a sklon dieťaťa k poznávaniu nových činností, materiálov a techník. Hravé laborovanie je prepojené s tematickými zadaniami. Učiteľ kladie dôraz na motiváciu, vytvára prostredie podporujúce slobodu a experimentovanie, upozorňuje deti na možnosti nových riešení, prekonávania zobrazovacích schém, poskytuje im technologické podnety primerané veku.

Primárne umelecké vzdelávanie - ISCED 1B

Vzdelávanie na primárnej úrovni.  1. časť I. stupňa základného štúdia. Je určený pre žiakov základnej školy 1.-4. ročník

2. Prvá časť I. stupňa základného štúdia – primárne umelecké vzdelanie ISCED 1B, vekovo zodpovedá žiakom primárneho vzdelávania na ZŠ. Žiaci postupujú na základe absolvovania prípravného štúdia alebo na základe prijímacej skúšky (sú zaradení na základe veku, teda do ročníka, ktorý zodpovedá ročníku ich školskej dochádzky v ZŠ). Štúdium trvá štyri roky. Ukončené je výstavou prác žiakov v 4. ročníku. Vyučovanie nadväzuje na spontánny, hravý detský výtvarný prejav. Využíva detskú fantáziu a prirodzenú zvedavosť, sklon objavovať a skúšať neznáme možnosti. Vyučovanie žiakovi poskytuje myšlienkové, materiálové, nástrojové a technické podnety. Provokuje jeho schopnosti vytvárať si vlastné formálne riešenia. Vo všetkých témach a obsahoch učiteľ podporuje a uprednostňuje vlastné a samostatné myslenie žiakov, ich nápaditosť a originalitu riešení (i v prípade, že dôjde k svojbytnému odklonu žiaka od riešenej úlohy). Rešpektuje ich individualitu a špecifické schopnosti. K motivácii využíva prevažne rozprávkovú (príbehovú), zážitkovú formu uvedenia žiakov do problematiky, učiteľom moderovaný proces (ako príbeh, ktorý žiaci postupne vytvárajú) a ďalšie formy. Učiteľ dbá na to, aby vyučovanie obsahovalo plošné i priestorové disciplíny, aby žiak mal možnosť spoznať čo najširšiu škálu techník a formálnych postupov. Zaradené sú aj podnety rôznych médií (intermedialita), iných druhov umení a iných oblastí poznávania (z obsahov prírodovedných i humanitných vyučovacích predmetov). V aktualizovanej forme sú tiež využívané vybrané tradičné techniky ľudových remesiel. Učiteľ má možnosť podľa vyspelosti žiakov presúvať jednotlivé obsahy medzi ročníkmi.
            Obsah vyučovania je členený na tematické okruhy:
            - laborovanie s výtvarným jazykom a kompozíciou,
            - rozvoj fantázie, tvorba vlastných koncepcií,
            - podnety z výtvarného umenia,
            - podnety z iných umení a oblastí poznania.

Nižšie sekundárne vzdelávanie - ISCED 2B

Vzdelávanie na nižšom sekundárnom stupni. 2. časť I. stupňa základného štúdia. Je určený pre žiakov 5.-9. ročníka ZŠ, alebo nižšie ročníky 5 a 8 ročných gymnázií.

3. Druhá časť I. stupňa základného štúdia – nižšie sekundárne umelecké vzdelanie ISCED 2B, vekovo zodpovedá žiakom nižšieho sekundárneho vzdelávania na ZŠ. Žiaci postupujú na základe absolvovania prvej časti I. stupňa základného štúdia alebo na základe prijímacej
            Výtvarný odbor - základná umelecká škola