V oblakoch
Pozorujte istý čas vo vopred zadaných intervaloch oblohu, napríklad počas jedného dňa každé 2 hodiny. Všímajte si mieru oblačnosti, veľkosť a tvar oblakov, ich farbu i farbu oblohy. Na konci pozorovacieho procesu vyhodnoťte, ako sa obloha menila.
Oblohu môžeme skúmať aj z výtvarného hľadiska – akú kompozíciu oblaky vytvárajú, aká zaujímavá je ich farebnosť, akým dojmom na nás pôsobí... Zastavte sa počas prechádzky a sledujte, čo sa na oblohe odohráva. Vôňa, vzduch, svetlo – to všetko umocňuje náš zážitok s krajinou pod holým nebom.
Vo výtvarnom umení sa s oblohou a oblakmi stretneme aj vo forme symbolického odkazu na nadpozemský, nebeský svet. Najmä v období baroka pracovali umelci s oblakmi a ich rozmiestnením na obraze veľmi premyslene. Modelovali ich ako hmotu, na ktorej spočíva Boh, anjeli či svätí. Oblaky sú často rôzne zvírené alebo sa vznášajú tak, aby zvýraznili pompézny účinok diela na diváka. Stretnúť sa môžeme aj s maľbami oblohy a oblakov na klenbách – vytvárajú tak pocit, že sa nad našimi hlavami otvára široký pohľad do nebies.
Čo sa môže ukrývať v oblakoch? Vytvorte si spolu s nami obraz plný oblakov a fantázie.
Pokrčte papier, vytvorte oblaky. Nalepte ich na výkres. Nakreslite a dotvorte podľa vlastnej fantázie či si myslíte, že sa môže ukrývať v oblakoch.
Inšp: Téma www.webumenia.sk