Mária Bartuszová (1936-1996) patrila k najvýznamnejším sochárkam, ktoré tvorili na Slovensku. Je predstaviteľkou tzv. organickej línie v slovenskom sochárstve 2. polovice 20. storočia.
Od 60. rokov sa venovala abstraktnej sochárskej tvorbe, čoskoro začala inklinovať k biomorfnému tvarosloviu, nakrátko sa priklonila ku konkretizmu, v 70. rokoch sa venovala u nás ojedinelej tvorbe haptických plastík pre slepcov, v 80. rokoch sa venovala tvorbe inštalácií zostavovaných z perforovaných a zošnurovaných sadrových škrupín. Chápala sochu nielen ako „stopu a odtlačok priestoru", ale dospela k sugestívnemu vyjadreniu metafyzických vlastností hmoty ako nositeľky duchovných a existenciálnych záznamov. Dielo Márie Bartuszovej patrí k základným výdobytkom moderného slovenského sochárstva a je jedinečné aj v širšom medzinárodnom kontexte. Výstava Márie Bartuszovej vychádza z dlhodobého dramaturgického plánu SNG, mapovať dielo významných osobností slovenského umenia.
Zadanie: vytvor z domácich zdrojov návrh sochy - skladačky pre nevidiacich. Porozmýšľaj nad objektom, aké vnemy používaš, aké tvary ťa upokojujú či znervózňujú, čo ti našepkáva hmat, či vôňa. Možeš pracovať s akýmkoľvek materiálom (sadra, papier, skladačky, textil, konštrukcie z kovu, dreva.....) Svoj výtvor odfoť a pošli.
Ďalšie témy na spracovanie: komplet portrét v kresbe či maľbe odfotografované vyskladané zátišie - viď témy z minulej stredy