Milí študenti, ponúkam vám možnosť tvorivej zábavy. pravdepodobne ste v nových technológiách zdatnejší, ale tu je maličký návod, čo môžete doma vyskúšať.
Pár rád:
- vytvorte si scénu, pozadie
- ak máte na pozadí nežiadúce tiene prisvieťte si lampou
- čím menši pohyby robíte, tým plynulejší pohyb vo filme dostanete
- nehýbte mobilom, ipadom - využite samospúšť. Ak máte statív, použite ho. Môžete vyskúšať, či vám fungujú slúchadlá s ovládaním ako diaľkový snímač
- premyslite si scénár
- Viete čo je zlatý rez. Využite poznatky pri natáčaní
- nebojte sa vyskúšať svoje nápady
A nebojte sa, keď som to zvládla na prvý raz ja, zvládnete to aj sami :) Filmík mi môžete zaslať na mail, alebo uložiť na školský Google Drive.
Témy:
Malí žiaci od 0-4 ročník: Môžete vytvoriť video s akýmkoľvek námetom. Rozprávku, fantazijný príbeh, reklamu. Hrajte sa a skúšajte. Môžete použt akékoľvek veci z domácnosti, Lego panáčikov, hračky.
Žiaci od 5 ročníka vyššie: Od vás by som chcela okrem hrania sa aj krátku reflexiu spoločenskej témy. Je jedno, či to bude ochrana životného prostredia, klimatické zmeny, výpomoc ohrozeným skupinám, apel na problémy dnešného sveta. Nepoužívajte iba Lego, skúste pracovať s farebným papierom, s predmetmi v domácnosti, kresbou, hudbou, textom. S čímkoľvek, čo vám napadne. Buďte kreatívni.
Zlatý rez je pojem a princíp, s ktorým sa stretnete aj v matematike, vo vzťahoch medzi úsečkami, architektúre, prírodných vedách (napr. botanike), najčastejšie však v oblasti výtvarného umenia. Prvý, kto jednoznačne definoval zlatý rez, bol Euklides vo svojom diele Základy (okolo roku 300 pred Kristom). Zlatý rez nazval ako „krajný a stredný pomer“. V roku 1509 Luca Pacioli vo svojom diele Divina Proportione skúmal zlatý rez z pohľadu matematiky, umenia a metafyziky. Kniha bola ilustrovaná samotným Leonardom da Vincim.
Prečo rez? A prečo zlatý?Slovom „zlatý“ sa rozumie ideálny. Slovo „rez“ zase označuje myslenú priamku alebo miesto, kde sa tieto priamky určujúce proporcie kompozície diela stretávajú. Kompozícia výtvarného diela zodpovedá momentálnym, dobovým zásadám ideálu krásy. Jednoduchá definícia zlatého rezu by teda mohla znieť tak, že zlatý rez je taký kompozičný princíp, ktorý rieši harmonické vzťahy, alebo harmonickým (súladným) spôsobom vzťahy jednotlivých zložiek diela, a to tak, aby sa čo najbližšie priblížili k tomu ideálu krásy, ktorý sa pokladá za platný v tom období, keď dielo vzniká. Boli obdobia, keď ideálom krásy bola kompozícia na stredovú os – symetria. V priebehu vekov, ako sa vyvíjalo umenie, prišla aj fáza, kedy sa využíval aj zlatý rez. To bolo vtedy, keď umelci odpozorovali, že najzákladnejšie estetické princípy už boli v prírode vymyslené. Presnejšie princípy harmonických vzťahov a ich proporcií. Boli takí, čo vedeli odvodiť z rôznych stebiel, rastlín a iných prírodných úkazov, že príroda sama si rozvrhla vzťahy medzi veľkosťou, dĺžkou jednotlivých prvkov toho objektu a práve tieto vzťahy vyhovujú ľudskému vnímaniu. Z tohto sa potom vyvodili princípy kompozície do teoretických modelov, ktoré zovšeobecnili odpozorované poznatky. Tak vznikol princíp, ktorý sa dá vyjadriť dokonca aj číselne. Princíp zlatého rezu nebol odvodený z maliarskych diel, ale z rôznych prírodných úkazov.
Ako striktne treba dodržiavať zlatý rez?V dnešnej dobe už môžeme voľnejšie pozerať na ustálené princípy a zákonitosti. Poučky, ktoré platili, sa vzťahujú predovšetkým na dejiny umenia. Súčasnosť prináša obrovskú voľnosť, nezávislosť v prístupe k tradičným kompozičným prístupom. Vďaka overeným pomerom je možné pri kompozícii postupovať tak, aby sa niečím nepodstatným „neprehlušilo“ to podstatné. Aby jeden fragment nekonkuroval prvku, ktorý má byť hlavným námetom. Je dôležité poznať, čo má v kompozícii dominovať, a potom to umiestniť tak, aby to vytváralo zlatý rez. Len málokedy je vhodné komponovať na stredovú os. Obidve strany myslenej stredovej osi by potom mali byť rovnocenne „ťažké”. Preto je ideálne umiestňovať nosné vertikály do myslenej priamky na zlatom reze a tú dať do vzťahu k horizontu prostredia.
Tretinový princíp Pri kompozícii sa veľmi často používa celkom jednoduchý princíp – najdôležitejší prvok sa umiestňuje v tretine obrazu. Toto pravidlo – ako všetky pravidlá pri kompozícii – netreba brať celkom doslova. Ak platí, že kompozícia má byť rozdelená na tretiny, znamená to zhruba na tretiny. Nemusí to byť nejaká mimoriadna presnosť.
Hneď na úvod je to formát fotografií. Ak klasická fotografia vychádza z rozmeru 3:2 – čo je zlatý rez, digitálne fotografie majú iný rozmer.